Badania są bardzo alarmujące. Z roku na rok coraz mniej ludzi czyta książki. Niektórzy nawet … nie mieli w rękach jednej takiej pozycji przez całe 12 miesięcy!!! Nie jest to na pewno zbyt dobra wiadomość dla całego naszego kraju. W końcu książki pozwalają rozwijać szare komórki i zwiększają zasób posiadanego słownictwa. Poza tym, to znacznie lepsza alternatywa, niż – na przykład – ciągłe oglądanie tych samych seriali telewizyjnych czy siedzenie przed komputerem. Niestety, w naszym kraju książki nie cieszą się zbyt dużą popularnością. Co ma wpływ na taki, a nie inny obrót spraw? Postanowiliśmy to sprawdzić.
Analizując fakt, że tak mało osób czyta w naszym kraju książki, nie możemy nie wspomnieć, że literatura przegrywa z innymi dostępnymi rozrywkami. Obecnie królują wszelkie urządzenia elektroniczne (laptopy, smartfony czy tablety). Ludzie wolą wolny czas spędzać po prostu w inny sposób. Najwięcej osób wybiera surfowanie po sieci czy przeglądanie portali społecznościowych. Praktycznie nie ma ani jednej osoby, która nie miałaby konta na takich stronach. W związku z tym, wszyscy tacy użytkownicy muszą odpowiedzieć na pytania innych znajomych czy oceniać ich zdjęcia. To zajmuje mnóstwo czasu. Zazwyczaj ludzie wykonują te czynności gdy mają wolne, ale nie starcza im już tego czasu na kompletnie nic innego. To naprawdę bardzo przykra sytuacja. Mnóstwo osób woli też oglądać w sieci filmy czy seriale. Obecnie nie stanowi to żadnej przeszkody, aby właśnie za pomocą Internetu przeglądać takie właśnie pozycje programowe. Dla wielu osób jest to najlepsza możliwa rozrywka, która potrafi ich znakomicie zrelaksować po pracy czy szkole.
Trzeba też zaznaczyć, że cały czas bardzo dużo osób wybiera telewizję. To druga najchętniej wybierana rozrywka po Internecie. Ludzie przychodzą po pracy czy z zajęć na uczelni i są kompletnie zmęczeni. W związku z tym, włączają odbiornik telewizyjny i decydują się na dany program. Obecnie jest to dla nich o tyle ciekawsze, że praktycznie każdy ma dostęp do minimum kilkudziesięciu programów. Już nie wspominając o osobach, które mogą pozwolić sobie na zakup satelity. Dawniej nie było tak dobrze, a niektórzy mieli góra dwa, trzy programy. Jeśli nie było nic ciekawego, to gro osób szukało innych rozrywek. W ten sposób trafiali też na książki. Teraz telewizja ma znacznie bogatszą ofertę i wielu osobom to całkowicie wystarcza.
Ludzie czasami wybierają też inne formy rozrywki. Jeśli mieszkają w mieście, to często chodzą do kina czy teatru. Aktualnie jest bardzo duży repertuar i każdy może znaleźć coś dla siebie. Warto dodać, że ceny biletów także nie są specjalnie drogie. W związku z tym, mnóstwo młodych ludzi decyduje się wybrać właśnie na jakąś najnowszą premierę. Podobnie jest z teatrem. Bardzo dużo osób przepada także za wyjściami do restauracji czy pubu. Przy alkoholu można odpowiednio zrelaksować się i zapomnieć o kłopotach dnia codziennego. To także rodzaj rozrywki, z którą książki nie mogą skutecznie rywalizować.
Trzeba też dodać, że niektóre pozycje literackie są bardzo drogie. Nie każdego jest stać, aby wydać kilkadziesiąt złotych na książkę. Takie osoby decydują się zatem inaczej spędzić czas wolny. Bardzo dużej grupie ludzi książki też … źle kojarzą się. Jak to możliwe? Można to prosto wytłumaczyć. Otóż wielu ludzi pamięta czasy szkolne, kiedy musieli czytać lektury. Większość z nich była bardzo nudna, dlatego czuli się okropnie, kiedy musieli to robić. Teraz mają wybór i nie chcą znowu czytać książek. Wiele osób nawet sobie nie zdaje sprawy, jak obecnie dużo jest różnych gatunków literackich. Praktycznie każdy może znaleźć coś dla siebie. Jeśli interesujecie się komediami, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyście wybrali taką właśnie pozycję literacką. Analogicznie jest z pozostałymi kategoriami.
Warto podkreślić, że w ostatnich latach powstało kilka kampanii reklamowych, które zachęcają do czytania książek. Dzięki temu, niektórzy przekonali się do tej wspaniałej rozrywki. Cały czas jednak odsetek czytający w naszym kraju jest bardzo niski.