W ostatnich latach znaczenie komputerów stacjonarnych zdecydowanie zmalało, chociaż niewątpliwie w wielu wypadkach wciąż trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez odpowiedniego komputera typu PC. Jednostka centralna o większych rozmiarach gwarantuje możliwość włożenia zdecydowanie bardziej trwałych i optymalnych do długiej i wyczerpującej pracy podzespołów bazowych. Zastanawiając się, jak złożyć komputer, warto przede wszystkim wziąć pod uwagę jego przyszłe zastosowanie. Laptopy i inne zminiaturyzowane sprzęty elektroniczne jak tablety lub smartfony, także mają ogromną jak na swoje rozmiary moc obliczeniową i funkcjonalności oraz pojemność pamięci, ale nie wytrzymują porównania z klasycznym komputerem chociażby w środowisku wytężonej pracy. To wciąż bardziej gadżety ułatwiające prostą pracę i czynności w pełnej mobilności, aniżeli wspomagające optymalną pracę człowieka urządzenia. Firmy doradzające jak złożyć komputer sugerują więc przede wszystkim użytkownikom opisać dokładnie, jak wygląda ich przeciętny dzień z komputerem i do czego wykorzystują go przez większość czasu. Wskazanie najchętniej uruchamianych aplikacji czy oczekiwań względem żywotności sprzętu pozwala ocenić, jakie są oczekiwania i jakie powinny być parametry idealnego komputera. w świecie elektroniki równie ważnym wskaźnikiem, na który patrzeć musi zarówno sprzedawca jak i kupujący, jest oczywiście cena i często to ona ostatecznie stanowi próg, za który nie ma możliwości przejścia.

Specjalista, który wie doskonale jak złożyć komputer, ma świadomość tego, że najważniejsze dla klienta, który już zapłacił za swój wymarzony komputer, jest trwałość takiego rozwiązania. Zastosowanie oryginalnego i sprawdzonego systemu operacyjnego razem z właściwym oprogramowaniem antywirusowym to absolutna podstawa. Jak złożyć komputer w dzisiejszych czasach, to zdecydowanie z lepszymi podzespołami bazowymi, ponieważ aktualnie technologia komputerowa jest tak daleko posunięta, że jednorazowe zainwestowanie w modele z górnej półki zagwarantuje nam wiele lat spokoju. Użytkownik ceniący sobie spokój i trwałość rozwiązania będzie wolał dopłacić nieznacznie, mając na uwadze niezawodność konkretnych rozwiązań i zaufanie do najbardziej sprawdzonych marek.

Niestety w świecie technologii nawet najlepsze firmy są w stanie na przestrzeni trzech miesięcy wypuścić trzy różne karty graficzne lub procesory z tej samej rodziny i jeden niestety będzie wyjątkowo słaby w porównaniu do reszty. Osoby, które tylko amatorsko nauczą się jak złożyć komputer mogą nie być świadome tych niuansów i proponując jakąś konfigurację sprzętową, przypadkową narażą klienta czy znajomego na mniej wydajny sprzęt. W sieci opublikowano bardzo wiele poradników, materiałów wideo oraz for internetowych, na których każdy dowie się jak złożyć komputer oraz znajdzie odpowiedzi na setki różnych pytań, jakie mogą pojawić się w trakcie tego procesu. Samo podłączanie kabli od zasilania i odpowiednie ustawienie parametrów dysku twardego może być dla żółtodzioba wyzwaniem na kilka godzin. Pierwsze podejście do samodzielnego złożenia komputera z pewnością będzie szalenie trudne i może zakończyć się niepowodzeniem.