Kochamy czytaj o gwiazdach, a przede wszystkim muzykach, zwłaszcza tych śpiewających rocka, z mroczną przeszłością. Zresztą każdy śpiewak, nawet operowy, może mieć niezwykle ciekawą historię. Biografie muzyków mogę też przyjmować postać filmów, które są bardzo popularnym sposobem wyrazu artystycznego. Mówiąc o pozycjach, jakimi ją biografie muzyków, trzeba wspomnieć o tych dwóch rodzajach, czyli książce oraz filmie.

Książkowe biografie muzyczne, które zostały wydane stosunkowo niedawno i są szczególnie polecane przez strony zajmujące się tematyką muzyczną, to przede wszystkim książka „Brud”. Podstarzała gwiazda rocka, czyli Motley Crue, to typ, który jest szczególnie interesujący, jeśli mamy na myśli biografie muzyków. Rockmen, z ciekawą, mroczną przeszłością – idealny temat na powieść. Pozostając w tematyce rockowej nie możemy zapominać o Autobiografii Ozzy’ego Osbourne’a. To legenda, o której naprawdę warto przeczytać, chociaż oczywiście same gazety też nam sporo opowiedzą o jego życiu. Jednak z racji tego, że jest to autobiografia, dowiemy się jak naprawdę wyglądało jego życie. Oczywiście na rynku nie brakuje tez biografii dopiero co startujących gwiazd, aczkolwiek na razie trudno je uznać za warte przeczytania, gdyż co ciekawego ma nam do powiedzenia młody piosenkarz dopiero zaczynający karierę. Za 25 lat faktycznie może wziąć się za pisanie i na pewno znajdzie odbiorców.

Jak już wspomniano, biografie muzyków to nie tylko książki, w zasadzie są to przede wszystkim filmy, które lepiej oddają życie postaci. Polskim przykładem jest serial o Annie German, polskiej piosenkarce, która robiła wielką karierę również na scenie rosyjskiej i to tam powstał przepiękny serial o jej perypetiach przed rozpoczęciem kariery, w trakcie, jak również w już po jej zakończeniu, gdy zaczęła chorować i ostateczne zmarła w bardzo młodym wieku.

Biografie muzyków w formie filmów, o których nie możemy zapomnieć to oczywiście „Whitney”, czyli film opowiadający o życiu i karierze Whitney Huston. W tytułową rolę wciela się Yaya DaCosta. Jej życie nie należało do najłatwiejszych, nieudane małżeństwo, uzależnienie, ogromna kariera i przedwczesna śmierć w wyniku przedawkowania. Jej jedyne rodzone dziecko też niestety zmarło na wskutek przedawkowania leków, co jeszcze bardziej podkreśla naprawdę smutny charakter tej historii.

Ważne jest również to, że biografie muzyków często nie są motywem przewodnim filmów, a stanowią ich część. Przykładem jest „8 Mila”, gdzie pojawiają się elementy z życia Eminema, czy film, w którym zagrała młoda Britney Spears.

Biografie muzyków z Polski w postaci filmowej to nie tylko serial „Anna German”, ale również film „Skazany na Bluesa” opowiadający o życiu Ryszarda Riedla, czy „Jesteś Bogiem” o życiu rapera Magika. Wśród innych znanych biografii muzycznych znajdziemy „The Doors” z 1991 przedstawiające życie legendarnego Jima Morrisona. Kolejny dobry film tego typu to „Tina” o życiu Tiny Turner. Listę zamyka „This is it” film biograficzny o Michaelu Jacksonie.