Czytanie lektur to obowiązek każdego ucznia, chodzi nie tylko o wiedze na temat największych dzieł literackich, ale również zachęcenie młodych ludzi do czytania, co w wielu przypadkach efekt jest odwrotny. Lektury wcale nie zachęcają młodych ludzi do sięgania po kolejne książki, czasem można nawet odnieść wrażenie, że pewne pozycje wręcz zniechęcają. W zasadzie można uznać, że to nic szczególnego, nie każda pozycja na liście lektur jest pasjonująca, ale Ministerstwo Edukacji widzi zmiany pokoleniowe i wcale nie pozostaje przy swoich ustaleniach sprzed kilkudziesięciu lat, w rzeczywistości lista lektur uległa zmianie, niektóre zostały zepchnięte na drugi plan, a ich miejsce zajęły bardziej aktualne pozycje.

Mówiąc o lekturach szkolnych nie można pominąć tematu, jakim są opracowania lektur. Chociaż nauczyciele wymagają od ucznia przeczytania wszystkich lektur w całości, nie zawsze jest na to czas, czy chociażby chęci, po za tym przed egzaminami, czy matura nie mamy czasu na ponowne czytanie wszystkich lektur od nowa, dlatego opracowania lektur sprzedają się w dużych ilościach.

Opracowania lektur mają kilka zalet, po pierwsze wszystko jest klarownie rozpisane. Podział na bohaterów pierwszo planowych i drugo planowych, przy powieściach możemy poznać dokładne relacje między bohaterami, a do tego dochodzi jeszcze kwestia całej fabuły krok po kroku. Często opracowania lektur zawierają też przykładowe tematy wypracowań odnośnie do danych pozycji książkowych. Kolejna kwestia to oczywiście wszelkie niuanse i ważne informacje na temat lektury, które warto poznać przed przystąpieniem do egzaminu.

Chociaż opracowania lektur nie są w stanie zastąpić nam właściwej książki, w rzeczywistości stanowią bardzo dobrą podstawę do powtórki zagadnień związanych z daną książką. Przeczytanie opracowania lektoratu przed egzaminem gimnazjalnym, czy też matura będzie dla ucznia dużym ułatwieniem. Jeśli przeczytał książkę, przypomni sobie szczegóły, które mogą okazać się przydatne w czasie pisania tekstu podczas egzaminu. Po za tym na egzaminach coraz częściej spotyka się pytania powiązane z samymi autorami, a opracowania lektur zawierają również takie elementy.

Dla każdego ucznia bardzo trudnym zagadnieniem są wiersze i ich analiza, na szczęście wydawnictwa tworzą również takie opracowania wierszy wybranych poetów. Do bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza dla osób, które chcą zdawać maturę rozszerzoną z języka polskiego, a na zajęciach nie przerobiły wszystkich zagadnień.

Warto również zauważyć, ze opracowania lektur są stosunkowo tanie, a więc każdy uczeń może pozwolić sobie na taką dodatkową książkę, która jakby nie było może ułatwić naukę, aczkolwiek warto po raz kolejny zaznaczyć, ze opracowania lektur nie zastąpił nam prawdziwej książki, a po taką trzeba sięgać i to regularnie, gdyż czytanie rozwija. Ludzie, którzy regularnie sięgają po pozycje książkowe władają dużo lepszym językiem, po za tym wiedza o naszych czołowych pisarzach to naprawdę podstawa.