Wśród autorów bestsellerowych powieści znajdują się tacy, którzy są doskonale znani na całym świecie i bez wątpienia odcisnęli swoje piętno na całej popkulturze zdecydowanie mocniej od innych. O sukcesie niektórych pisarzy świadczą suche liczby, a więc liczba sprzedanych egzemplarzy kolejnych książek. Dla innych najważniejsze jest to, by dany autor bardzo dużo pisał lub udzielał wywiadów i pokazywał się w różnych środkach przekazu – był rozpoznawalnym celebrytą. Można także na sukces pisarza spojrzeć przez pryzmat ewentualnych ekranizacji, jakich doczekały się jego największe tytuły – im częściej Hollywood sięga po dzieła danego autora, tym wyżej oceniać można jego wpływ na całą światową kulturę. Stephen King książki pisze od blisko czterdziestu lat i w tym czasie sprzedało się ponad 300 milionów egzemplarzy jego powieści, jest też bardzo rozpoznawalny i popularny – czego dowodem są liczne ekranizacje praktycznie co drugiej jego powieści. Można więc śmiało stwierdzić, że Stephen King książki o tematyce kryminalnej, fantastycznej czy upiornej wprowadził na sam szczyt list bestsellerów.

Gatunki jak horror, które wcześniej nie szczególnie cieszyły się zainteresowaniem reżyserów i producentów, za spraw sukcesów pierwszych takich tytułów jak Carrie, zaczęli masowo inwestować swoje pieniądze w każdy bardziej przerażający scenariusz. Z całą pewnością Stephen King książki pisał już w tym czasie, gdy horror dopiero zaczynał raczkować – dlatego wkład tego akurat twórcy w stworzenie pewnych norm i szablonów w tej dziedzinie jest nie do przecenienia. Co istotne, Stephen King książki zawsze pisał z myślą o swoich odbiorcach i chętnie dzieli się wskazówkami oraz radami na temat pisania – opowiada o własnych perypetiach przy tworzeniu kolejnych dzieł i razem z czytelnikiem zastanawia się nad możliwymi ścieżkami postępowania. Napisał nawet poradnik jak pisać powieści, w którym zamieścił wiele warsztatowych porad dla swoich ewentualnych naśladowców – a ma ich na całym świecie wiele milionów, ponieważ Stephen King książki pisał w tak przystępnym języku, że doskonale trafiają one zarówno do bardzo młodych czytelników jak i tych bardziej wprawionych i wytrawnych odbiorców literatury grozy.

W swoich opowiadaniach i powieściach Stephen King książki zaplanował tak, by bohaterowie i intrygi były czytelne oraz w miarę zrozumiałe dla każdego odbiorcy, bez względu na jego wykształcenie czy wychowanie. Z tego względu tak szybko zaadaptowano jego powieści do telewizyjnych i kinowych potrzeb. Oczywiście sukces komercyjny autora także miał duży wpływ na wybór właśnie jego powieści, ale wyjątkowa atmosfera tajemniczości i zagadki, jaką Stephen King książki dopracował do perfekcji, także na wielkim ekranie przykuwają uwagę i każą widzowi poważniej przeżywać każdą kolejną minutę obrazu. W ostatnich latach Stephen King zapowiadał już zaprzestanie pisania, ze względu na problemy zdrowotne, jakie są wynikiem wcześniejszych wypadków w jego życiu. Niemniej mimo tego zapewnienia, raz do roku na księgarnianych półkach pojawia się jeszcze jeden tytuł od tego bardzo płodnego autora.