Stephen King to jeden z najbardziej poczytnych twórców literatury grozy. Jego horrory i nieprzewidywalne historie przygodowe zapewniły mu sprzedaż blisko czterystu milionów książek na całym świecie. Jego powieści są nie tylko masowo tłumaczone na setki różnych języków tak szybko, jak tylko się ukazują, ale również bez problemu pozyskują kolejnych reżyserów i producentów na rzecz realizacji kolejnych kinowych adaptacji hitów Pana Kinga. Aby zapracować sobie jednak na taką renomę i rozpoznawalność, Stephen King musiał napisać najpierw wiele elektryzujących powieści. To, co wyróżniało go już od samego początku na tle innych twórców literatury grozy, to bardzo barwni bohaterowie i nieoczywiste, a jednocześnie bardzo wciągające historie życiowe postaci, z którymi bardzo szybko czytelnik może się zidentyfikować. Międzynarodowa sława Kinga trwa już czterdzieści lat, gdyż jego pierwsza Carrie książka ukazała się już w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Była to historia o bardzo nieśmiałej licealistce z niedużego amerykańskiego miasteczka, która w dniu swojego pierwszego okresu nabywa także zdolności telekinetyczne.

Detale, jak to że Carrie książka zawierała postać matki Carrie – fanatyczki religijnej, która absolutnie wszystko uważała za niemoralne i grzeszne, terroryzując przy tym córkę, kumulowały jedynie atmosferę napięcia i grozy w powieści. Carrie książka jest stosunkowo mało brutalna, styl Kinga nie wymaga zresztą ostrych opisów czy wulgarnego języka, aby zademonstrować prawdziwą grozę – siła narratora bierze się tutaj z umiejętności perfekcyjnego szkicowania wszystkich wydarzeń i jednoczesnego objaśniania stanu mentalnego i emocjonalnego bohaterów. W ten sposób Carrie książka jest tak popularna, ponieważ nie ma w niej opisów znanych z bardzo krwawego horroru – już samo planowanie przez Carrie w jej własnej głowie zemsty na uczniach, którzy do tej pory nie tolerowali jej i dokuczali jej publicznie, budowało niesamowite napięcie przed finałowymi scenami. Te odbywają się podczas szkolnej potańcówki, na którą naturalnie Carrie książka nie mogła być zaproszona przez partnera ani puszczona przez matkę – i tam za pomocą swoich zdolności telekinetycznych główna bohaterka uzyskuje długo oczekiwaną szansę na zemstę. Jednak wcale nie jest tak oczywiste, czy jej zrealizowanie, da bohaterce wyczekiwaną ulgę, czy tylko pogrąży ją w świecie jeszcze większego horroru.

Z tego względu Carrie książka jest nie tylko pierwszą poważną pozycją napisaną przez Kinga, ale jest także doskonałym tytułem na zapoznanie się w ogóle z charakterystyką literatury grozy. Współczesne horrory bardzo mocno czerpią z, co już dekady temu wymyślił i dopracował do perfekcji Stephen King. Zapoznanie się z jego dziełami i twórczością wydaje się być absolutnie obowiązkową pozycją w życiu każdego miłośnika fantastyki czy horrorów. Stephen King doczekał się dziesiątek ekranizacji swoich powieści, ale to właśnie Carrie trafiła do kin i na kasety jako pierwszy tak wielki tytuł. Już dwa lata po publikacji książki na ekranach pojawiła się kinowa wersja, która nie tylko wyrównała rekordy osiągane przez książkę, ale wręcz zwiększyły jej zasięg i możliwości promocyjne.