Kilka lat temu cały świat oszalał na punkcie trylogii szwedzkiego pisarza – Stiega Larssona, Millenium. Również do polski dotarła moda na czytanie tych książek. W międzyczasie zostały one oczywiście zekranizowane, zarówno przez Szwedów, jak i amerykańskich producentów, co także przyniosło im niesamowity sukces. Sam autor nie dożył jednakże prawdziwego boomu na jego książki. Odszedł nagle, po napisaniu trzeciej części powieści. Wydano jeszcze czwartą część książki, która napisana została na podstawie zapisków samego autora, jednakże napisana już przez kogoś innego.

Trylogia składa się z trzech części – Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet, Dziewczyna, która igrała z ogniem oraz Zamku z piasku, który runął. Każda z części jest opasłym tomem, który ma ponad siedemset stron. Jest to więc prawdziwa uczta na wiele godzin dla prawdziwego zjadacza takich powieści kryminalnych.

Książki Larssona można czytać na wielu poziomach. Jest bowiem zarówno bardzo mroczny i ciemny kryminał, jak również thriller psychologiczny. Jest to także wyjątkowa, wielowątkowa powieść współczesna, w której odnaleźć można wiele współcześnie żyjących osób. Cała historia dzieje się w Szwecji i wyjątkowo mocno związana jest ze szwedzką polityką i kulturą, a także historią odnoszącą się do kilkudziesięciu ostatnich lat w polityce.

Jest to zarówno thriller polityczny, jak i psychologiczny, a także doskonały kryminał. Nie brakuje tam bowiem okrutnych zbrodni i morderstw, które opisywane są w pełni szczegółowo i bardzo prawdziwie.

Autor doskonale potrafi przenieść człowieka do swojego mrocznego świata, pełnego intryg i fascynujących postaci. Fabuła trzyma w napięciu już od pierwszej strony, aż po stronę ostatnią. Wielu czytelników przyznaje się do tego, że czyta książki jednym tchem i potrafi zamknąć się w domu na kilka popołudni, aby jak najszybciej dowiedzieć się, w jaki sposób skończy się powieść. Główni bohaterowie książki to dziennikarz w średnim wieku oraz researcherka, która ma poważne problemy ze swoją osobowością. Stanowią oni doskonale kontrastową parę, która rozwiązuje różnego rodzaju zagadki i miesza się również w intrygi. Powiązywani są oni także z różnymi przestępstwami, które pojawiają się w książce i wzajemnie próbują się ratować. Główny bohater z pewnością wzorowany jest nieco na samym autorze, którzy także z zawodu był dziennikarzem zajmującym się prawicowym ekstremizmem i rasizmem.

Co ciekawe, Stieg Larsson nie doczekał premiery swoich książek, ponieważ zmarł nagle w 2004 roku na rozległy zawał mięśnia sercowego. Wkrótce później wydane zostały jego książki, które okazały się ogólnoświatowym sukcesem. Okazało się wtedy, że nieformalnie spisał on testament, z którego wynikało, iż większość swojej spuścizny zapisał on partii prawicowych szwedzkich ekstremistów. Testament ten jednak był nieformalny i nie został uznany przez szwedzkie prawo. Wobec tego, jego majątek został przekazany ojcu i bratu. Niczego nie odziedziczyła zaś jego wieloletnia partnerka, z którą żył on w nieformalnym związku.