Żyjemy w takich czasach, że można już śmiało powiedzieć, iż człowiek spróbował zekranizować wszystkie największe dzieła literatury. Działo się to z większym lub mniejszym powodzeniem. Obecnie nadchodzą czasy, kiedy ekranizacje te mają już swoje lata i producenci zaczynają na nowo odgrzewać je, kręcąc całkowicie nowe filmy.
Dotyczy to bardzo wielu gatunków. Polacy lubują się w przenoszeniu na wielki ekran powieści stanowiących naszą narodową historię. Tak też ekranizacji, jeszcze w poprzednim wieku doczekały się takie powieści, jak Potop, Krzyżacy, pan Wołodyjowski, czy Pan Tadeusz. Wiele filmów na podstawie polskiej literatury powstało w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych poprzedniego wieku. Reżyserem, który najchętniej sięgał po takie arcydzieła, jest Andrzej Wajda. Podejmowano także próby uwspółcześnienia wielkiej literatury, jak film Moralność pani Dulskiej, czy też Zemsta. Nie spotkało się to jednak ze zbyt ciepłym przyjęciem. Filmy, które są ekranizacją polskich powieści, najczęściej oglądane są przez dzieci w szkołach i ewentualnie puszczane w polskiej telewizji w okresie świątecznym.
Ludzie oczekują bowiem innych filmów, przede wszystkim jeżeli chodzi o gatunki. Polacy ekranizują szkolne lektury, nie zwracając za bardzo uwagi na współczesne powieści. Do jednej z niewielu takich, które przeniesiono do kin należy książka Katarzyny Grocholi pod tytułem nigdy w życiu i jej kolejna część. Nie potrafimy iść jeszcze w ślad za naszymi zachodnimi sąsiadami, ani za Ameryką.
We Francji prawdziwym hitem okazuje się być ekranizacja przygód mikołajka. Jest to ponadczasowa powieść dla całej rodziny, którą od pokoleń czyta się dzieciom. Brytyjczycy przenoszą zaś na ekran przygody Sherlocka Holmesa, lub Agathy Raisin, zwanej współczesną Panną Marple. Ten pierwszy doczekał się nawet serialu telewizyjnego na bardzo wysokim poziomie.
Niezwykłym hitem stała się na przykład ekranizacja powieści trzyczęściowej Stiega Larssona – Millenium. Pierwsi pokusili się o nakręcenie filmu o dziennikarzu i researcherce Szwedzi, ponieważ autorem był szwedzki dziennikarz. Zaraz po nich do akcji przystąpili amerykańscy scenarzyści, którzy kręcą po swojemu wszystkie największe zagraniczne hity kinowe.
Również amerykanie doskonale czują się w ekranizowaniu baśni dla dzieci. Ostatnie kilka lat to prawdziwy wysyp takich filmów na podstawie książek dla dzieci. Powstały bowiem aż dwie wersje Królewny śnieżki – jedna bardziej mroczna, druga zaś przeznaczona dla dziecięcych widzów. Poza tym, nakręcono również Opowieści z Narni, przygody Harrego Pottera, Alicję w Krainie Czarów oraz Czarnoksiężnika z Oz. Nie brakuje także animowanych produkcji, jak na przykład Czerwony Kapturek.
Książki stanowią wspaniały scenariusz filmowy. W szczególności, jeżeli są to powieści przygodowe, które dzieją się w świecie fantastycznym, który to wymaga specjalnych animacji komputerowych. Te właśnie cieszą się dzisiaj największym powodzeniem. Także kryminały, na przykład Stephena Kinga są wspaniałą bazą do horrorów i thrillerów, które widzowie dosłownie uwielbiają.