Obecnie powieści można kupić, wypożyczyć w dwóch formach – wybierając książki elektroniczne a także te tradycyjne. Biorąc pod uwagę te drugie należy powiedzieć o tym, że można tutaj wyróżniać szczególne plusy a także minusy z ich posiadania.

Korzyścią posiadania standardowej książki jest na pewno fakt, że one są powszechnie dostępne dla każdego. Do jej przeczytania nie musisz posiadać żadnego dodatkowego urządzenia, nie martwisz się tym, że rozładuje Ci się urządzenie lub czy nagle zabraknie prądu. Wystarczy wziąć ją do ręki i systematycznie czytać. Z pewnością to bardzo dobry sposób do tego aby odciążyć swój wzrok od innych urządzeń elektronicznych i w tym przypadku dotyczyć to będzie np. laptopa, tableta.

Przygotowujesz się do jakiegoś ważnego egzaminu lub kolokwium? Zależy Ci na tym aby zdać w pierwszym terminie? Kup książkę i wykorzystaj ten fakt, że posiadasz ją w papierowej wersji. Da Ci to możliwość notowania najważniejszych informacji na marginesie ołówkiem lub jak kto woli długopisem. W każdej chwili będzie można powrócić do trudnego pojęcia w celu głębszego zrozumienia terminu tuż przed egzaminem.

Posiadając książkę w tradycyjnej formie nie musisz się martwić tym, że pewnego dnia stracisz swoją kolekcję. Jeśli posiadasz na swoim komputerze na dysku twardym kilka kolekcji to nie masz żadnej pewności, że nie będzie niespodziewanej awarii dysku. U Ciebie w biblioteczne odnajdziesz każdą książkę i nie będziesz musiał się martwić o to, że pewnego dnia ze względu na wadliwe oprogramowanie nie odzyskasz swojej ulubionej np. biografii.

Istnieją jednak minusy z korzystania ze standardowych książek. Postęp technologiczny co raz częściej wypiera wybór tradycyjnej powieści.

Chcąc się zaopatrzyć w ulubioną książkę – jeśli chodzi o nową wersję musisz się zdecydować na dość duży wydatek. Jeśli zależy Ci na zakupie nowej literatury np. technicznej musisz mieć świadomość, że cena papierowej formy powieści będzie droższa aniżeli e-book. W przypadku tego drugiego rodzaju można mieć dosłownie to samo i za kwotę nieco mniejszą.

Czytając książkę w wersji elektronicznej masz stałą możliwość na wybór książki. Raz się możesz decydować na mniejszą a raz na większą. W tym przypadku nie musisz korzystać z lupy ponieważ wystarczające będzie to jeśli pomyślisz o zbliżeniu sobie wybranego fragmentu na swoim tablecie lub laptopie. Jeśli chodzi o tradycyjną książkę to taka możliwość nie istnieję a ostateczna konieczność wiązać się będzie z użyciem lupy.

Zniszczenie pojedynczej strony w tradycyjnej książce jest bardzo możliwe. Aby zachować idealny stan swojej powieści konieczne jest to aby o nią właściwie zadbać. Należy się decydować na to aby nie pić kawy lub herbaty w trakcie czytania ponieważ nie ma się 100% pewności na to, że tak właściwie przypadkiem ona się nie wyleję gdzieś na naszą powieść.