Nie Opuszczaj Mnie to jedna z popularniejszych powieści, jakie napisał brytyjski pisarz o japońskich korzeniach, Kazuo Ishiguro. Tę popularność opowieść ta zawdzięcza przede wszystkim temu, że książka została zekranizowania w 2010 roku, przyciągając uwagę obsadą złożoną z obiecujących aktorów młodego pokolenia. Głównych bohaterów opowieści sportretowali bowiem Keira Knightley, Carey Mulligan i Andrew Garfield. Książka wydana po raz pierwszy w polskim przekładzie w 2005 roku, jest od czasu premiery filmu dostępna także z okładką filmową.

Fantastyka udająca realizm

Nie Opuszczaj Mnie to opowieść, która z pozoru jest kolejną historią obyczajową, skoncentrowaną na rozwoju znajomości trojga szkolnych przyjaciół. Kathy, narratorka powieści, przywołuje wspomnienia chwil, jakie spędziła w towarzystwie swoich najbliższych znajomych – Tommy’ego i Ruth. Przyjaciele uczęszczali do tej samej szkoły z internatem, później połączył ich pobyt w tej samej miejscowości, gdzie przygotowywali się do samodzielnego życia po zakończeniu edukacji. Stopniowo jednak, między wierszami kolejnych rozdziałów przemycane są informacje świadczące o tym, że dzieci uczące się w szkole w Hailsham nie są zwykłymi dziećmi, a cały świat przedstawiony jedynie złudnie przypomina realia Wielkiej Brytanii lat 90. XX wieku. Opowieść okazuje się antyutopijną wizją świata, w którym poza ludźmi żyją także ich klony, nieposądzane o zdolność do odczuwania uczuć i pozbawiane prawa do prowadzenia normalnego, pełnego życia. Sami bohaterowie stopniowo poznają prawdę na swój temat, a ta wydaje się wystarczająco trudna i bolesna, by się z nią uporać. Jednak jednocześnie odkrywają bogactwo łączących ich, wzajemnych uczuć: starają się je nazwać, a także pielęgnować i ocalić. Rola, jaką przypisało im społeczeństwo ogranicza ich jednak do traktowanych przedmiotowo dawców organów dla ich pierwowzorów. Jak każda antyutopia, książka ta stawia poważne pytania na temat mechanizmów, wedle których działa rzeczywistość, zasiewa wątpliwości i poddaje pod refleksję pytania o podstawowe wartości.

Ishiguro to twórca powieści, opowiadań a także scenariuszy filmowych, w których główny środek ciężkości jest położony na płaszczyznę psychologiczną. Pisarz przedstawia ludzkie uczucia, dylematy i rozterki w niezwykle piękny, wręcz poetycki sposób, roztaczając często przed czytelnikiem melancholijną wizję świata, naznaczoną wieloma silnymi, choć tłumionymi przez ludzi emocjami. Wśród jego dzieł wyróżnić można jeszcze inną zekranizowaną powieść – Okruchy Dnia, znane jako dramat z udziałem Anthony’ego Hopkinsa i Emmy Thompson.